top of page

Jäsenmaksun maksamistapa muuttunut!

Päivitetty: 6. tammik. 2020

Yhdistyksen vuosi alkaa järjestelmien kannalta uusissa olosuhteissa, jotka johtuvat kotisivujen ja jäsenrekisterin uudistuksista. Tällä sivulla on taustaa uudistukselle ja ohjeet jäsenmaksun suorittamiselle erilaisissa tapauksissa.JÄSENREKISTERIIN JA KOTISIVULLE REKISTERÖIDYTÄÄN ERIKSEEN


Jäsenrekisteri ja kotisivun jäsenalue ovat eri järjestelmiä. Jos siis olet muuttanut tietojasi kotisivuilla, muutokset eivät siirry millään tavoin jäsenrekisteriin. Muutokset on siis tehtävä molempiin järjestelmiin erikseen.


Sekä jäsenrekisterissä että kotisivuilla kirjautumistapa on sähköpostiosoite ja salasana. Nämä on siis luotava molempiin erikseen. Ne voivat olla samat molemmissa, mutta tietoturvasyistä suositellaan eri salasanaa.JÄSENMAKSUT


Juuri nyt tärkein muutos näistä kaikista on jäsenmaksun maksutapa. Siinä voi olla ongelmia, joita seuraavassa avataan:


Ennen syksyä vuonna 2019 jäsenmaksunsa maksaneille tuli kaikille sähköpostiin linkki, jolla pääsi aktivoimaan jäsenyytensä uudessa jäsenrekisterissä. Myös uudet jäsenet tulivat automaattisesti siirretyksi sähköiseen jäsenrekisteriin. Kaikille jäsenrekisterissä aktiivisiksi merkityille henkilöille tulee automaattisesti lasku jäsenen rekisteriin ilmoittaman sähköpostiin , jos sähköpostin käyttö viestintävälineenä on ilmoitettu sallituksi .


Osoittautui kuitenkin, että monilla sähköpostiosoite oli vanhentunut, joten aktivointia ei tapahtunut. Toimimattomia osoitteita on vuonna 2019 jäsenmaksunsa maksaneillakin, jolloin heitä vuoden 2020 sähköiset jäsenmaksulaskut eivät tavoita.OHJEET JÄSENMAKSUN SUORITTAMISEEN


1. Olet rekisteröinyt tai aktivoinut jäsenyytesi syksyllä 2019 ja sallit sähköpostien lähettämisen:


· Odota sähköpostia, jossa on sähköinen lasku.


2. Olet jäsen, mutta et ole aktivoinut jäsenyyttäsi syksyllä 2019 saamasi aktivointilinkin kautta, joita on ropsahdellut sähköpostiisi aika ajoin:


· Aktivoi jäsenyytesi aktivointiviestin linkistä ensi tilassa!


3. Olet jäsen, mutta et ole saanut aktivointilinkkiä sähköpostiosoitteeseesi:


· Päivitä tietosi järjestelmään ja ilmoita käytössä oleva sähköpostisi osoitteessa4. Et halua sähköpostia:


· Sinulle lähetetään paperilasku jäsenrekisterissä ilmoitettuun osoitteeseen.


5. Et halua sähköpostia etkä paperipostiakaan:


· Ilmoita asiasta tammikuun aikana osoitteeseentai puhelimeemme 040-766 8657, joka päivystää torstaisin 19-21.

Voit lähettää myös siihen tekstiviestin mihin tahansa aikaan.


6. Sinulla ei ole internetiä:


· Asia hoidetaan henkilökohtaisesti. Voit ottaa myös yhteyttä puhelimeemme

040-766 8657

68 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page