top of page

Tunnustuspalkinto Dreamwear Club ry:lle


Dreamwear Club ry sai tunnustusta Helsinki Pride 2021:n yhteydessä. Yhdistyksen puheenjohtaja Anukatariina Solonen sai vuosittain jaettavan Ylpeys muuttaa maailmaa –tunnustuksen sateenkaarioikeuksien puolesta toimimisesta.

Tunnustuspalkinnon jakoivat Helsinki Priden puheenjohtaja Panu Mäenpää ja varapuheenjohtaja Kira Sjöberg. Toinen vuonna 2021 palkittu toimija oli Helsingin kaupunki.

Palkintoa perusteltiin seuraavasti:

”Anukatariina Solonen Helsinki Pride -yhteisön hallitus haluaa palkita Ylpeys muuttaa maailmaa -palkinnolla Anukatariina Solosen hänen vuosikymmenten tinkimättömästä ihmisoikeustyöstä.


Solonen on väsymätön keskustelija ja yhdenvertaisuuden edistäjä kaikissa toimissaan, viesteissään, puheissaan ja teoissaan. Hänen rohkeutensa toimia itse esimerkkinä ja kouluttaa ihmisiä tasa-arvosta ja yhdenvertaisuudesta toimii inspiraationa meille kaikille. Anukatariinan työ osoittaa, miten jokainen meistä joka päivä voi muuttaa ylpeydellä maailmaa kaikille paremmaksi paikaksi.”

Palkinto oli käytännössä myös tunnustus Dreanwear Club ry:n työlle:

”Helsinki Pride -yhteisön hallitus haluaa huomioida palkinnolla myös DreamWear Club ry:n tekemän työn transvestisuuden poistamiseksi tautiluokituksesta, joka saavutettiin vuonna 2011. ”

Lämpimät onnittelut kaikkien DwC-läisten puolesta!


Helsinki Priden uutinen asiasta täällä

103 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page